KIVEHETŐ KÉSZÜLÉKEK
Célunk az, hogy bemutassuk a különböző fogszabályzó készülékeket. Az ortodoncia a különböző problémákra más-más készülékeket használ. Vannak olyanok, amelyek elsősorban a fogak mozgatására valók, mások az arcnövekedésre hatnak vagy mindkettőre.
A készülékeknek két típusa van: rögzített és kivehető. Az orvos az adott eltéréstől, a páciens korától, illetve együttműködésétől függően választ készüléket. A kivehetőket könnyebb tisztán tartani, viszont elveszhet, illetve előfordul, hogy a páciens rosszul vagy egyáltalán nem használja. A rögzített készüléket a páciens állandóan viseli, és általában nagyobb fogazati eltérés esetén ajánlott.
II. Kivehető készülékek
A kivehető fogszabályzók kinézetükben és hatásukban egyaránt sokfélék lehetnek.
1. Láthatatlan fogszabályozás: „clear aligner”
A rendszer lényege, hogy a páciens fogazatáról vett lenyomat alapján a fogtechnikai laborban készült gipszmintán a fogorvos által megadott változtatásokat eszközölnek, és ez alapján egy korszerű, mélyhúzott technikával átlátszó, merev fóliát (sínt) készítenek. Ezt a páciens a fogorvos által meghatározott ideig viseli, legalább napi 20 órában (kb. 4 hét), majd egy következő lenyomat után újabb – már módosított – fóliát kell hordani. A kezelés ideje és a sínek száma függ a kezdeti rendellenesség mértékétől. A „clear aligner” előnye, hogy szinte láthatatlan, így az is nyugodtan választhatja, akinek nagyon fontos az esztétika.
2. MyClearBrace
A fogszabályozás legújabb trendje elérkezett Magyarországra is. Nem kell többet ragasztott fogszabályozót hordania, mégis elérhető a szép mosoly, szabályos fogsor az Ön számára is.
A MyClearBrace számítógéppel modellezett, és egy speciális 3D nyomtatási technológia segítségével előre elkészített átlátszó műanyag sínek (más néven ívek) sorozata, amelyek pontosan illeszkednek a fogsorra. Minden egyes darabon apró módosítások vannak az előzőhöz képest. Ezek a módosítások mozgatják a fogakat a megfelelő helyre és irányba.
A páciens a síneket a nap 20-22 órájában hordja, kivéve az étkezés és fogmosás idejét. Mivel a módosítások igen aprók, ezért a kezelés során jellemzően nincs fájdalom. A készülék azonnal megszokható, és rendkívül esztétikus, hiszen az átlátszó műanyag gyakorlatilag láthatatlanná teszi a néző számára.
A kezelési idő átlagosan 3-9 hónap (lehetnek eltérések), attól függően, hogy milyen a kiinduló állapot, és mi az elérendő cél.
A MyClearBrace előnyei:
- esztétikus: viseléskor gyakorlatilag nem látszik
- komfortos, kényelmes a viselése
- a fém készülékekkel szemben kíméletesebben mozgat, mert ez puhább műanyag
- étkezéskor, fogmosáskor illetve különleges események alkalmával kivehető
- 3D technológiával, számítógépes modellezéssel előre látható a végeredmény
3. Trainerek
Trainereknek azokat a szilikonból gyártott, aktivátor mechanizmusú készülékeket nevezzük, amelyekben az alsó és a felső fogívek számára – a funkciójának megfelelő – „beleharaptató” helyet képeztek ki. Sokféle típusban, több méretben készülnek, ezek közül a kezelőorvos ajánlja az életkornak és a feladatnak legjobban megfelelőt. Főleg gyermekkorban használatos, de bizonyos problémák esetén felnőtteknek is segítséget nyújthat.
A trainerek segítenek megszüntetni bizonyos rossz szokásokat, beidegződéseket. Kicsi gyermekkortól kezdődően befolyásolják a növekedést. A hosszú időn keresztül ható funkciós terápia révén jobb alapot teremtenek a további fogszabályzáshoz, vagy esetleg azt teljesen feleslegessé is teszik. A későbbiekben retenciós készülékként, vagy ízületi panaszok kezelésére is alkalmasak lehetnek.
Nem elhanyagolható az a szerep, amivel a kisgyermek figyelmét a fogaival, ezen keresztül az önmagával való törődésre neveljük. Mivel a kezelés nem fáj, a készülék elég komfortos és sok lehetőség nyílik a dicséretre, a kis páciens az orvost mint segítő „partnert” ismeri és szereti meg, ez pedig a későbbiekben mindenkinek a hasznára válik.
A trainerek működési elve a funkciós terápián alapul. A probléma jellegének megfelelően általában egészen kicsi gyermekkortól (3-4 év) adhatók, innentől kezdve irányítják, befolyásolják a növekedési folyamatokat. A jó működéshez és eredményhez nagyon fontos, hogy a kezelőorvos időben találkozzon a kisgyermekkel. Ez főleg akkor indokolt, ha a szülőknek vagy a testvéreknek az állcsontok vagy a fogazat fejlődésében problémáik vannak. A megfelelően felkészült orvos észreveszi azokat a meglévő rossz szokásokat vagy fejlődési eltéréseket, amelyek korai kezelése kedvező későbbi helyzetet eredményezhet.
A funkciós gondolkodás nagy hangsúlyt fektet az állcsontok és a fogazat fejlődése közben a helyes légzésre, a rossz szokásokra, a nyelv helyzetére, nagyságára és diszfunkcióira, a helyes fej- és testtartásra, és igyekszik minden körülményt felmérni és számításba venni, ami a helyes növekedésre veszélyes lehet. Emellett természetesen a várható kedvezőtlen genetikai növekedési paramétereket is fokozottabban figyeli.
A diagnózis alapján az orvos elkészíti a kezelési tervet. A kezelés indokolt esetben 3-4 éves kortól kezdődik, és akár felnőttkorig is tarthat. A legtöbb esetben a kiválasztott trainer segítségével próbál beavatkozni a diszfunkciók egy részének kiküszöbölésébe is.
4. Funkciós készülékek (Hansa, Frankel)
Olyan kivehető készülékek, amelyek az alsó és felső állcsont növekedését befolyásolják a vegyes fogazati időszakban, tehát 8–12 éves kor között.
Olyan kivehető készülékek, amelyek különböző beépített „alkatrészek” hatásán keresztül az állcsonton belül megoldanak bizonyos fogazati eltéréseket (pl. torlódás, rések, keresztharapás).
A készülék lényege, hogy a rögzített készülékkel elért pozícióban tartsa a fogakat. Lehet kivehető vagy a fogakhoz rögzített. Ha a páciens nem hordja a retenciós készüléket, a fogak az eredeti helyzetük irányába vándorolhatnak, ahonnan nagyon nehéz az újabb korrigálás.